Projektowanie 3D

Najnowocześniejszą formą druku jest drukowanie 3D. Technologiczne rozwiązania, zastosowane przy produkcji takich drukarek, pozwalają na stworzenie różnorodnych modeli. Aby taki model stworzyć należy przygotować odpowiedni projekt, wykonany przy użyciu profesjonalnego programu do przestrzennego projektowania, np. Autocad, SketchUp, Blender, czy nawet Photoshop.

Taki projekt musi być odpowiednio zoptymalizowany, a mianowicie pocięty na warstwy i przesłany do urządzenia w formacie .stl lub za pomocą specjalnego kodu – G-Code. Każde urządzenie tego typu musi być odpowiednio skonfigurowane ze względu na swoje uwarunkowania technologiczne. Mimo tego każda z drukarek 3D jest w stanie wykorzystywać podczas druku te same materiały, między innymi: kompozyty plastiku, drewna, gipsu, materiały elastyczne, gumoodporne, przewodzące prąd, czy takie które zmieniają kolor pod wpływem temperatury. Pod wymienione materiały można zaprojektować wszystko, jednak warto pamiętać że nie wszystkie elementy w danych materiałach będą dobrze wyglądać i odzwierciedlać nasz projekt, a przede wszystkim nie wszystkie materiały nadają się do obróbki konkretnego projektu z jego technicznego punktu widzenia.

A czym jest wcześniej wspomniany format .stl, w którym zapisywane są trójwymiarowe projekty? Jest to plik używany przy metodzie szybkiego prototypowania (Rapid Prototyping), czyli precyzyjnej i powtarzalnej produkcji elementów podczas druku przestrzennego. Taki typ plików możemy wyeksportować z takich aplikacji jak: Autocad, SolidWorks, Rhino, 3DStudio, AutoCAD, Inventor, SketchUp lub Blender. Nie jest jednak powiedziane, że wszystkie projekty trzeba projektować samemu. Usługa Google 3D Warehouse oferuje ogromną ilość konstrukcji, których głównym przeznaczeniem są trójwymiarowe wizualizacje. Innym dużym zestawem modeli może poszczycić się GrabCAD, gdzie znajdują się obiekty inżynierskie, ale też przedmioty codziennego użytku. Coraz bardziej znaną w tej dziedzinie jest aplikacja Shapeways. Na jej stronie znajdziemy 300 tysięcy gotowych projektów, wykonanych przez różnych użytkowników tego portalu. Jeśli któryś z przedmiotów przypadnie nam do gustu, możemy go zamówić, wybierając materiał z którego ma być wykonany (o ile projekt pozwoli). Dzięki temu samemu narzędziu, sami możemy również zaprojektować swój produkt i zlecić jego druk.

Obecnie drukowanie przestrzenne wchodzi w etap, gdzie staje się bardziej powszechne i znane. Spekuluje się o zagrożeniach jakie mogą z tego tytułu wyniknąć, ale nie są one porównywalne z argumentami przemawiającymi za wykorzystaniem tej techniki tak w zwykłym projektowaniu jak i w życiu codziennym.