Odlewnictwo 3D

Drukowanie 3D – odlewnictwo Wykonanie tradycyjnej formy odlewniczej zazwyczaj jest czasochłonne i bardzo kosztowne, dlatego dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, która chcą zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas może być druk 3D z powodzeniem stosowany także przy tworzeniu modeli 3D do odlewów, prototypów odlewów, modeli koncepcyjnych czy modeli elementów konstrukcyjnych. Druk 3D pozwala nie tylko na tworzenie bardziej precyzyjnych obiektów, ale również na przyśpieszenie tego procesu, eliminując etap przygotowywania formy. Podobnie jak w przypadku innych modeli i projektów, do wyboru mamy różne materiały, w zależności od rezultatów jakie chcemy otrzymać.

Do najpopularniejszych należą:
- proszek zp 130 – za pomocą, którego drukuje się bardzo wytrzymałe modele i elementy kolorowe;
- proszek zp 250 – stosowany w zasadzie do wszystkich elementów drukowanych;
Modele 3D do odlewów powstają najczęściej poprzez zastosowanie materiału zp 14 (wytwarzanie wzorów odlewów i prototypy odlewów 3D metodą traconego wosku) oraz surowca ZCast (ZCorp) służącego do drukowania odlewów metali nieżelaznych.

Szczególnie popularny jest proces odlewania metodą traconego wosku, a sam wosk jest łatwo dostępnym materiałem. Druk 3D służący do wytwarzania modeli woskowych a w efekcie produktów końcowych jest stosowany szczególnie przy produkcji niewielkich części do sprzętu elektronicznego oraz produktów biomedycznych, biokompatybilnych implantów, jak również zabawek. Z kolei technologia ZCorp może służyć do wykonywania jednorazowych piaskowych form odlewniczych, do których bezpośrednio zalewa się metal. Za jej pomocą produkuje się także prototypy odlewów 3D, metodą odlewania precyzyjnego, stosowanego przy odlewaniu bardziej skomplikowanych części maszyn .

Modele koncepcyjne i modele elementów konstrukcyjnych 3D


Metoda szybkiego prototypowania znacznie usprawniła proces wprowadzenia produktu na dany rynek. Dzięki wydrukom 3D, które cechuje wysoka jakość wykonania coraz częściej wytwarzane są modele koncepcyjne 3D służące jako wizualizacja i element poglądowy (Concept Modeling). Model koncepcyjny 3d pozwala opisać geometryczno-wymiarowe proporcje i w ten sposób zaprezentować produkt szerszemu gronu odbiorców, w celach informacyjnych czy reklamowych. Model prototypowy wydrukowany w technologii 3D ma wszystkie cechu modelów konstrukcyjnych, dzięki czemu można sprawdzić poszczególne funkcje, zalety i wady projektowanego elementu.